KDY POMÁHAT MLÁĎATŮM?

26.04.2020

Je jaro, rodí se spoustu mláďat a proto jsme se rozhodli napsat článek o tom kdy je potřeba pomoci a kdy naopak ne. 🙂

Základní pravidla

🐾 Než budete se zvířetem jakkoliv manipulovat je potřeba zhodnotit zda vůbec pomoc potřebuje.Mláďata, která někde leží a neutíkají před vámi čekají na matku a pomoc nepotřebují! (kdy a za jakých okolností pomáhat mláďatům se dočtete níže ⬇️)

🐾 Pokud je to možné používejte pro manipulaci se zvířetem rukavice. Zvířata mohou být přenašeči různých onemocnění přenosných na člověka. Po manipulaci se zvířetem si důkladně umyjte ruce.

🐾 Maximálně omezte kontakt zvířete s vašimi domácími zvířaty a s dětmi - opět kvůli výše zmíněným přenosným nemocem.

🐾 Pokud se jedná o pomoc větší zvěři (jelen, srna, prase) nebo před vámi zvíře, kterému chcete pomoci, utíká, je nutné kontaktovat odborníky - záchrannou stanici, veterináře, myslivce, hasiče nebo policii. Velká zvěř může být pro vás nebezpečná a u zvířete, které před vámi utíká hrozí jeho uštvání.

🐾 Vámi zachráněné zvíře je nutné předat co nejdříve do péče odborníků, kteří vědí co zvířata potřebují, dokáží pro ně vytvořit potřebné prostředí a připravit zvířata na návrat do přírody. 

🐾 Ochočená a vypiplaná mláďata se nesmí vypouštět zpět do přírody! Neumí si najít potravu a postarat se o sebe. Navíc mohou být díky ztrátě plachosti vůči člověku zastřelena jako podezřelá na vzteklinu!

🐾 Než zvíře někam povezete, kontaktujte záchrannou stanici nebo veterináře předem!

Mláďata - kdy pomoci?

Pomoc potřebují mláďata viditelně poraněná, mláďata uštvaná psem, osiřelá mláďata, uvízlá mláďata, mláďata donesená psem nebo kočkou, mláďata promočená nebo podchlazená, mláďata napadená parazity, mláďata na nebezpečných místech (na kolejích, u silnice), dále:

🐦 PTÁČATA - mláďata vypadlá nebo vyhozená z hnízda. Pokud ptáče nemá viditelné zranění, zkuste najít hnízdo a vrátit ptáče tam. Ptáčata vylétlá z hnízda pomoc nepotřebují!

🦊 ŠELMY - osiřelá mláďata (pobíhají venku, nechají se chytit)

🐰 ZAJÍCI - osiřelá mláďata (pobíhají, hledají matku, přijdou k člověku nebo ke psovi)

🦌 SRNČATA A KOLOUŠCI - osiřelá mláďata (pobíhají, vydávají zvuky nebo leží vysílená na boku se zavřenýma očima), mláďata na uzavřeném pozemku, mládě na silnici, krajnici nebo na kolejích, mláďata v obilí nalezená při žních, mláďata pokladená larvami much

🐗 SELATA - osiřelá mláďata (pobíhají, kvičí a bachyně se delší dobu neukazuje, leží a nevšímají si okolí, stojí u silnice nebo na kolejích, běhá za lidmi a za psy), mláďata ležící u mrtvé bachyně. !!! POZOR !!! Bachyně chránící selata může být velmi nebezpečná a to jak pro psy tak pro vás! Pokud si nejste jistí jestli je sele osiřelé, kontaktujte odborníky!

🦔 JEŽČATA - slepá mláďata povalující se venku, mláďata zamořená klíšťaty nebo larvami much, mláďata s hmotností pod 450g nalezená od poloviny října, mláďata s hmotností pod 650g nalezená od poloviny listopadu

🐿️ VEVERČATA - neosrstěná slepá mláďata

Neodkladná péče

🍼 V případě, že musí zvíře na chvilku zůstat u vás, zkonzultujte s odborníkem jak o něj pečovat a co mu nabídnout jako potravu. Tipy na to čím lze mláďata krrmit najdete např na stránce https://www.ptacicentrum.cz/save/

🍼 Mláďata mají omezenou schopnost termoregulace, je proto potřeba je zahřát, obzvlášť pokud jsou studená nebo mokrá - zabalit do deky, svítit na něj žárovkou (ne moc zblízka aby nedošlo k popálení!!!) nebo vedle něj položit v dece nebo v ručníku rukavici nebo petflašku napzštěnou teplou vodou (ne vařící !!!)

🍼 Mládě umístěte do krabice a dejte na klidné místo

Prevence

🐶 Psy nepouštějte na volno pokud je neodvoláte od pronásledování zvěře obzvlášť tam, kde víte, že zvěř je.

🐱 Pokud vaše kočky hodně loví můžete vyzkoušet obojek s rolničkou (bezpečné obojky pro venkovní kočky s gumičkou vyrábí např. Mutt and Go - máme osobně odzkoušeno 🙂

Záchranné stanice v oblasti Praha - východ

🚑 Záchranná stanice Vlašim (https://www.pomoczviratum.cz/)

🚑 Záchranná stanice hl. m. Prahy (https://www.lhmp.cz/stanice/zs/)

Seznam záchranných stanic v ČR

ℹ️  https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/

ℹ️  https://www.mzp.cz/Aplikace/rzc.nsf/index.xsp

Další zdroje informací

ℹ️ https://www.ptacicentrum.cz/save/

ℹ️ https://www.pomoczviratum.cz/zranene-zvire/

ℹ️ https://www.lhmp.cz/stanice/zs/kdy-zvire-potrebuje-pomoc/

ℹ️ https://m.zachr-stanice.cz/kdy-nepomahat/